Dolní Posázaví (5. 12. 2015)

(vzdálenost: 22 km)

Historicky první výlet našeho klubu začal cestou vlakem ze Smíchovského nádraží do Petrova u Prahy, obce pár kilometrů nad soutokem Sázavy s Vltavou. I přes hustou ranní mlhu bylo vidět, že nás čeká slunečný a relativně teplý den a proto naše pětičlenná skupinka vyrazila po červené značce přes most na levý břeh Sázavy a vydala se na cestu proti proudu.

Zajímavou a krkolomnou cestu podél řeky u úpatí hory Medník nám zpříjemňovaly četné vyhlídky na druhý břeh, jemuž vévodí známá Pikovická jehla, a který stále jasněji vystupoval z rozpouštějící se mlhy. Další zajímavostí, kterou jsme měli možnost vidět, je žampašský viadukt, nejvyšší kamenný železniční most v Česku.

Krátce před půlkou cesty jsme v Kamenném Přívoze přešli zpět na pravý břeh Sázavy, jejíž tok jsme posléze opustili a vydali se vstříc Hornopožárským lesům. Na jejich okraji, v Prosečnici, jsme opustili červenou značku a po žluté vstoupili do Vlčí rokle – nádherného údolí plného obřích žulových balvanů – a jejím dnem vystoupali k loveckému zámečku Horní Požáry. Zde jsme přesedlali na modrou, abychom došli k Panské skále, vyhlídce pod vrcholem Grybla (514 m n. m.) s překrásným výhledem na jižní část Středních Čech. Odtud jsme pak po červené přes obec Těptín došli do Kamenice, kde jsme počkali na autobus do Prahy.

Matyáš Razím