České Středohoří (18. 6. 2016)

(vzdálenost: 30 km)

Další výlet turistického klubu tentokrát směřoval do doposud nenavštíveného Ústeckého kraje. Sraz byl tradičně na hlavním nádraží v Praze, odkud jsme chvilku před půl osmou vyrazili směr Ústí nad Labem, rychlíkem tak rychlým, že nezastavil v žádné mezizastávce.

Ústí nad Labem nás přivítalo slunečným počasím a s oblohou skoro bez mráčku. Plni energie jsme se rychle vymotali z města a vystoupili na zdejší dominantu – hrad Střekov. Většina z nás využila brzké otevírací doby a prohlídli jsme si hrad i zevnitř. Naše další kroky směřovaly po značených cestách na Vysoký Ostrý (587 m n. m.), kde na nás čekaly krásné výhledy s prvními mraky na obloze. Poté následoval sestup do Průčelské rokle, kde jsme bohužel nenašli vodopád vyznačený na mapě. Přes Čeřeniště jsme se dále dostali až na nejvyšší bod dnešního výletu, na vrchol Varhošť (638 m n. m.) s rozhlednou. Zde nás uvítaly jednak pěkné výhledy do okolí, ale také první kapky blížící se série přeháněk a bouřek (které se nám naštěstí prakticky všechny vyhnuly). Krátce po zdolání Varhoště jsme navštívili Krkavčí skálu, odkud následoval strmý kamenitý sestup. Po něm se část již znavených turistek odpojila na nejbližší vlakovou stanici do Sebuzína. Zbytek skupiny pokračoval na další z menších vrcholů – Plešivec (510 m n. m.) pod nímž se nachází malá zřícenina hradu Kamýk ve stejnojmenné vesničce. Na poslední kopeček, Radobýl (399 m n. m.), jsme byli hnáni hromobitím v zádech. Jen tak tak jsme stačili vystoupat nahoru, chvilku se pokochat z této krásné dominanty nad Litoměřicemi, kde se i Karel Hynek Mácha inspiroval pro své básně, a už jsme kvůli přicházející bouřce rychle utíkali dolů. V Žalhosticích jsme zanedlouho nasedli na vlak a s přestupem v Lovosicích za dvě hodinky dorazili do Prahy.

Tímto posledním, v pořadí šestým výletem jsme zakončili činnost Turistického klubu PřF UK pro akademický rok 2015/2016. Těším se na další společně našlapané kilometry i v příštím akademickém roce. Prý už bude i napečeno :-).

Další fotografie

Otomar Gottstein