73. výlet: Střední Pojizeří (10. 12. 2022)

V pořadí 73. výlet Turistického klubu PřF UK vedl do rovinaté oblasti v okolí Mladé Boleslavi. Sešli jsme se v počtu devíti turistů (ke konci trasy nás bylo dokonce 12), a to se značným zastoupením členské základny našeho nevelkého oddílu.

Autobusem jsme dojeli do Bělé pod Bezdězem, kde začínala pečlivě naplánovaná trasa dvojicí organizátorů – Evou a Matějem. Ještě, než jsme vyrazili na pěší část výletu, nás organizátoři, stejně jako ještě několikrát po cestě, vyzkoušeli nejen z místopisných znalostí ve formě kvízu za drobnou sladkou odměnu. Bohužel kvíz byl tentokrát opravdu těžký a ani tradičně nejúspěšnější členové se, lidově řečeno, příliš nechytali.

První zastávkou byla malebná zřícenina zámku Zvířetice, kde proběhlo i společné fotografování. Poté jsme sestoupili k řece Jizeře a pokračovali hrobce rodiny Leitenbergů a další zřícenině, tentokrát hradu, Michalovice. Po delší pauze následoval přesun po Zlaté stezce Českého ráje podél Jizery až do centra Mladé Boleslavi. Zde jsme navštívili vánoční trhy. Skoro všichni jsme ochutnali svařené víno nebo jiný horký nápoj. Také jsme se porozhlédli po tom, co nabízí zdejší prodejci, nebo jsme obdivovali velblouda, který není v našich končinách úplně obvyklým zástupcem zvířat. Následně jsme prošli centrem města a zavítali na malou večeři do místního pivovaru.

Celý výlet hodnotím jako velmi zdařilý a děkuji Evě a Matějovi za jeho organizaci.

Otomar Gottstein